NOVINKY A ZAUJÍMAVOSTI Z OBLASTI REALÍT 

 

1. Vo Veľkom Rovnom vyrastie moderný bytový dom

V auguste 2022 odštartovala vo Veľkom Rovnom výstavba bytového domu, ktorá prinesie komfortné bývanie v obklopení zelene s kompletnou občianskou vybavenosťou pre rodiny s deťmi, seniorov, aj mladích ľudí, ktorí hľadajú štartovacie bývanie. Bytový dom bude tvoriť spolu 20 bytov, a to jednoizbové, dvojizbové, trojizbové a tri a pol izbové byty. Základnými benefitmi sú minimálne mesačné náklady zabezpečené aj technológiou obnoviteľných zdrojov formou solárnych panelov, ktoré zabezpečia čiastočný ohrev teplej vody, rekuperácia vzduchu a iné. Bonusom sú byty s predzáhradkami a vlastné parkovanie.

 

2. Hypotéka - stále najvýhodnejšia alternatíva bývania

Hypotéky sú stále najlacnejšou alternatívou financovania bývania a pre mnohých ľudí predstavujú jedinú šancu, ako sa môžu dopracovať k vlastnej nehnuteľnosti. Výhodou je, že úver je dlhodobý, flexibilný a vďaka vhodne zvolenej fixácii si človek môže zaistiť vhodné podmienky a mesačné splátky aj na obdobie, v ktorom sa očakáva ďalšie zdražovanie. Na druhej strane, v čase poklesu sadzieb môže pre zmenu využiť úpravu úroku a zvýhodniť si svoj úver v aktuálnej banke alebo využiť refinancovanie s cieľom znížiť preplatenie úveru v budúcnosti. 

 

3. Populárnejšie a výhodnejšie je bývať vo vlastnom

Štátom podporované nájomné bývanie, ktoré by cenovo dokázalo konkurovať nákladom na vlastné bývanie cez hypotéku, je u nás zatiaľ nedostupné. Slováci majú pozitívny vzťah k vlastníctvu nehnuteľnosti a nemyslíme si, že by ich dostatočne motivovalo bývanie v nájomnom byte, ktoré by sa síce dorovnalo mesačnými nákladmi bývaniu vo vlastnej nehnuteľnosti na hypotéku, no túžba po bývaní so svojou rodinou vo vlastnom je oveľa väčšia. Aj to je dôvod prečo sa byty hlavne v novostavbách predávajú rýchlo a je ich stále nedostatok.